Основна школа ,,Проф. др Недељко Кошанин”, са седиштем у Девићима, основана је одлуком Народног одбора Опшине Девићи број 03-2165/1 20. 09. 1962. године. Уписана је у судски регистар код Привредног суда у Ужицу на регистарском месту Фи  838/97 од 1997. године. У регистру основних школа код Министарства просвете и науке Републике Србије уписана је под броје 1059 од 2003. године. Школа је  удаљена је од општинског центра у Ивањици  36 километара.

Школа носи назив нашег познатог биолога – ботаничара Недељка Кошанина, који је рођен у овим крајевима.

Недељко Кошанин рођен је 13. октобра 1874. године у селу Чечини, засеок Кошани, од оца Стефана и мајке Стане.

Основну школу завршио је у Придворици, јединој школи која је радила у овом крају.  По завршетку четири разреда родитељи му нису дозвољавали да настави школовање због слабог имовинског стања и немогућности да га издржавају. Међутим жеља да настави школовање је била јача. Он одлучује да бежи од куће и после два дана пешачења стиже у Ужице. Сналажећи се сам за живот и уз велике напоре у Ужицу завршава реалку са свим петицама. Жеђ за науком води га у Београд где уписује велику школу. Уједно учећи, Недељко је зарађивао себи за живот радећи разноразне послове. Тако Недељко убрзо постаје најбољи студент биологије.

Међутим, он није био задовољан завршетком велике школе из разлога што није научио онолико колико је желео.

Због тога  одлази у Лајпциг где убрзо и докторира. Као доктор наука враћа се у Србију која није имала довољно стручњака. Због тадашњих политичких прилика у Србији не бива примљен у службу, већ је био принуђен да ради као књиговођа у једном млину. Све слободно време проводио је у ботаничкој башти где је са радницима садио и неговао биљке.

Управа Велике школе видећи његове квалитете, поставља га 1898. године за професора, а затим за доцента у Београду. Исте године је постављен и за управника ботаничке баште. За академика је изабран 1921. године.

Млади биолог 1908. године ради на проучавању флоре наших крајева и завичаја. Исте године на Голији ради испитивање биљног и животињског света Дајићког језера, а 1909. године објављује студију о овом језеру.

Написао је преко 10 стручних дела, велики број стручних чланака, расправа и студија које је објављивао и у Аустрији, Чешкој, Пољској, Немачкој и Француској.

После дуже болести и дугог лечења у земљи и иностранству умро је у Грацу 22. марта 1934. године.

Матична школа Девићи

Као осмогодишња школа почела је са радом 1957. године, а настава у садашњој згради почела је у новембру 1958. године. Школа поседује 11 школских зграда, од тога 3 у матичној школи у Девићима (школска зграда, школска кухиња и радионица која се налази у просторијама омладинског дома у Девићима) Укупна површина школског простора износи: 2 851m2. Школа поседује теренско службено возило Лада нива, регистарске таблице IC – 001-OĐ, година производње 2008. Школа поседује и осам наменских станова за раднике школе.

viber_image_2023-08-31_19-36-42-703

Такође, поседује и школску радионицу која се налази у просторијама омладинског дома у Девићима. Школа поседује наменски урађене школске терене у Девићима за кошарку, одбојку, рукомет. Отворени простори и школска дворишта имају укупну површину од 68 000m2.  Школа има две учионице опште намене површине 48 m2, oсам специјализованих учионица  површине по 48 m2, школска кухиња површине 251 m2, библиотека површине 48 m2, школска радионица површине 120 m2.

Издвојено одељење Вељовићи

Четвороразредна школа са седиштем у селу Вељовићи, пошта 32 254 Вионица, удаљена од матичне школе 14 километара. Ово издвојено одељење почело је са радом 1948. године. У овом објекту насатва се одвија од априла 1957. године. Школа има једну специјализовану учионица површине 48 m2 кухиња површине 18 m2.

3

Издвојено одељење Придворица

Четвороразредна школа са седиштем у селу Придворици, пошта 32 254 Вионица, удаљена од матичне школе 8 километара.

Ова школа почела је са радом 15. септембра 1953. године. Школска зграда изградена је 1875. године, па је у неколико наврата реновирана. Школа има две специјализоване учионице површине по 42 m2 и кухињу површине 182 m2. Такође, школа за наставу користи и рукометни терен који је у власништву МЗ Придворица.

Издвојено одељење Остатија

Четвороразредна школа са седиштем у селу Остатији, пошта 32 254 Вионица, удаљена од матичне школе 8 километара.

Школа је почела са радом 1922. године а настава у данашњој згради одвија се од 1961. године. Школа има две специјализоване учионице површине по 48m2, кухињу површине 33 m2.

5

Издвојено одељење Брусник

6

Четвороразредна школа са седиштем у селу Бруснику, пошта 32 254 Вионица, удаљена од матичне школе 8 километара. Школа у Бруснику почела је са радом 1939. године а настава у садашњој згради одвија се од 1955. године. Школа има две специјализоване учионице површине од по 48m2, кухиња са трпезаријом површине 105 m2 и магацин површине 12m2. Постоји и асвалтирано рукометно игралиште.

Издвојено одељење Старо Село

Четвороразредна школа са седиштем у Старом Селу, пошта 32 254 Вионица, удаљена од матичне школе 7 километара.

Школа је почела са радом 1937. године а у данашњој згради настава се одвија од 1950. године.Школа има једну учионицу опште намене површине 52 m2и једна специјализована учионица површине 20 m2. Остатак зграде дат је на коришћење Београдском универзитрету.

7

Издвојено одељење Средња Река

8

Четвороразредна школа са седиштем у Средњој Реци, пошта 32 254 Вионица, удаљења од матичне школе 11 километара.

Ово издвојено одељење почело је са радом 1911. године а настава у данашњој згради одвија се од 1964. године. Од тада па све до 1980. године ова школа је радила као шесторазредна. Школа има једну специјализовану учионицу површине 35 m2, једну учионицу опште намене – сала 70 m2 и кухињу са трпезаријом.